Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 31 maja 2016

Szklanki zrobione z butelek / Glasses made of bottle

Recykling przyjmuje różne formy, oto jedna z nich - metoda przekształcania szklanych butelek po piwie w stylowe szklanki.

Potrzebne będą:
- nóż do szkła,
- butelka z tłoczeniem lub bez wedle uznania,
- deseczki i listewki,
- gwoździe lub śruby,
- papier ścierny o gradacji około 200 (lub osełka kamienna) i papier ścierny o gradacji minimum 2000,
- świeczka lub mini palnik gazowy
- cierpliwość (wartość dodana ale z pewnością się przyda).

Efekt końcowy:

 

1. Na wstępie należy zbić z listewek formę, dzięki której w łatwy sposób będzie można zrobić precyzyjne cięcie nożem diamentowym. Stelaż powinien być dopasowany, ma pozwalać na płynne kręcenie położną butelką wzdłuż, ale nie powinno być "luzu" aby butelka nie przemieszczała się w nim na wszystkie strony. Widoczne wcięcie na bocznej desce ma zapewnić lepszą stabilizację noża podczas cięcia. Stelaż został zrobiony z desek odpadowych stąd widoczne są na nim ślady farby i deformacje. Najważniejszym zadaniem formy jest stabilizacja butelki wzdłuż jej osi i pozioma stabilizacja noża podczas cięcia.

 2. Umieszczamy butelkę w stelażu, przykładamy nóż diamentowy (bezolejowy to wydatek rzędu kilku złotych, olejowe są nieco droższe).
3. Kolejny etap to cięcie. Należy docisnąć butelkę do tylnej ścianki formy, docisnąć nóż do butelki i kręcić nią w formie, tak aby nóż mocno zarysował pierścień dookoła butelki. Zalecam zrobić 2 okrążenia, ważne aby powstała rysa była idealnie równa.

 

4. Po wykonaniu cięcia nadszedł czas na oddzielenie naszej przyszłej szklanki od niepotrzebnej części butelki. Technik jest kilka: ostukiwanie wzdłuż nacięcia; wiązanie sznurka, nasączanie spirytusem i podpalanie po czym schładza się butelkę; naprzemienne ogrzewanie nacięcia palnikiem (lub świecą) i chłodzenie w strumieniu wody. Dwie pierwsze metody są nieskuteczne, powodują wyszczerbienia czy pęknięcia poprzeczne.

Polecam metodę trzecią. Należy podgrzewać butelkę palnikiem dokładnie w miejscu nacięcia okręcając butelką nad płonieniem, po dokładnym ogrzaniu z każdej strony (w czasie kilku-kilkunastu sekund), należy gwałtownie schłodzić butelkę w strumieniu zimnej wody. Zazwyczaj po 2-3 próbach butelka łagodnie pęka.

5. Szlifowanie to ostatni etap prac. Do tego celu można użyć papieru ściernego o małej gradacji (około 200) lub osełki kamiennej. Podczas szlifowania należy zwilżać papier ścierny. Dobrze jest podczas szlifowania wykonywać ruchy okrężne, po wyszlifowaniu górnego brzegu należy go lekko sfazować. Po wstępnym szlifowaniu, używając papieru wodnego o gradacji 2000 lub większej, zwilżając go wodą dokonujemy ostatniego szlifu czyli wypolerowania krawędzi. 
Gotowe szklanki świetnie wpisują się w studencki klimat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz