Łączna liczba wyświetleń

sobota, 17 grudnia 2016

Ozdoby świąteczne / Christmas decoration



Przegląd różnych, własnoręcznie robionych ozdób świątecznych (od 2012r)
Bombki ze wstążki (wzory własne i podstawowe):

 

 Inne ozdoby - Bombki wykonane z papieru

 Bombka z piór
 Choinki wstążkowe
 Chinka z piór

środa, 7 grudnia 2016

Szachy / Chess


Szachy wykonane z deski bukowej, listwy stalowej 20x4 [mm] oraz kwadratowego pręta stalowego 11x11 [mm]. Efekt końcowy :

 
Materiały ciąłem przy pomocy ręcznej piły do metalu. Wymiary pól to 19x19 [mm], figury mają podstawę o wymiarach 11x11 [mm]. Zarówno drewno jak i stal zostały docięte do odpowiednich wymiarów, po czym wszystkie elementy zostały wyszlifowane i polakierowane bezbarwnym lakierem akrylowym w sprayu.




Klej montażowy, którym skleiłem poszczególne pola planszy wypełnił luki pomiędzy nimi, niestety konieczne było usuwanie jego nadmiaru po wyschnięciu.













Gotowa plansza została zabezpieczona lakierem i wypolerowana. 
Poszczególne figury wykonałem ręcznie, używając do tego piłki do metalu, nożyka do tapet oraz krążków ściernych na wiertarce (krążki papieru ściernego na rzep).
Efekt końcowy :






niedziela, 13 listopada 2016

Budzik steampunk ze starych części / Steampunk alarm clock made of old parts

Wśród zamówionych niedawno mechanizmów budzikowych znajdował się budzik ze zniszczoną obudową i piękną tarczą, postanowiłem więc nie wyrzucać obudowy a zająć się nią na swój sposób. Efekt końcowy:


 Oto jak wyglądały części:


Po rozebraniu na części wszystkie elementy oczyściłem z rdzy (końcówkami drucianymi na wiertarkę, papierem ściernym i watą stalową). Pozostałości rdzy, których nie udało mi się usunąć zabezpieczyłem cortanilem (środek na rdzę).

  Szybkę oczyściłem i wypolerowałem środkiem do polerowania plastiku i pleksi.
 
Do budzika zastosowałem mechanizm zegarowy na baterię AA do zegarów z cienką tarczą, jednak konieczne było zastosowanie dystansu. Tarcza została przyklejona dwustronną taśmą. Po naklejenie tarczy ze wskazówek odciąłem niepotrzebna część. Na podkładkach zrobionych ze wskazówek osadziłem koła zębate i przykleiłem je klejem epoksydowym. Do kół zębatych przykleiłem mniejsze elementy mechanizmu budzikowego i wskazówki (elementy na których zamocowane były koła zębate w budziku). Punkty godzinowe wyznaczone na tarczy przebiłem igłą strzykawki i wkleiłem do nich małe śrubki pozyskane ze starych mechanizmów.



Składanie budzika:

Części zbudowanego mechanizmu są spasowane na styk, mijając się w kilku miejscach dosłownie o włos. Całość jest dynamiczna, wygląd środka zegara zmienia się zależnie od godziny, co nadaje mu niepowtarzalny wygląd i styl.


Tak prezentuje się budzik: